4th ISSO Sports Meet 2022-23

4th ISSO Sports Meet 2022-23

MIT Pune’s Vishwashanti Gurukul

4th ISSO Sports Meet 2022-23

MIT Vishwashanti Gurukul an IB World School, Pune hosted the 4th ISSO [International Schools Sports Organization] sports meet – a three-day event started on 27th to 29th September 2022. Around 700 students from 69 schools across the country from various international boards competed for honors in 4 sports: Archery, Chess, Table tennis, and Swimming.

The event started with a grand inaugural ceremony including a flag march and oath-taking. The chief guest was the Director of ISSO – International Schools Sports Organization, and Executive Committee Member School Games Federation of India, Mr. Jagdeep Singh who addressed the august gathering and declared the meet open.

The most challenging aspect of the three days ISSO sports meet was to see all the participants striving meticulously to win as many medals as possible in individual and team events to bring laurels to their respective schools.

Our school proved that they were undefeatable by achieving the maximum of 34 medals in all by crossing all hurdles and emerging triumphant.

  • 14 Gold medals
  • 10 Silver medals
  • 10 Bronze medals

The event culminated with the closing ceremony and prize distribution done by Mr. Gaurav Dixit, the director of marketing and PR of the school games federation of India, and Mr. Abhishek Saraswat, the administrative head of ISSO India who congratulated the winners.

ISS0 gave all the participants and various schools a common platform to come together and an opportunity to prove that with determination, perseverance, and strong willpower everything is possible.

All our accomplishments are the result of the overwhelming and constant support from our Senior Management Team. This achievement is also the fruit of the relentless hard work of our students and the entire sports faculty headed by Mr Karan Deb – Sports Coordinator & Mr Jitendra Yadav – HoD Sports for endlessly striving to prepare our students to be champions.

 

RESULTS

Chess

Ishika Choudhary – Silver

 

Table Tennis

U-19 Team – Bronze

Gehena Ashok Hotwani

Yashvi Jayantilal Jagodana

Ridhi Hetalkumar Patel

Yoonhyerin Jang

 

Swimming

Boys U-19: 4×100 M Freestyle Relay – Gold 

Kathan

Moksh

Hriday

Anish

 

Boys U-19: 4×100 M Medlay Relay – Gold

Kathan

Moksh

Shlok

Anish

 

Boys U-19: 50m Breast Stroke – Bronze

Kathan

 

Girls U-17: 50m Breast Stroke – Gold

Toyodhi

 

Girls U-17: 100m Breast Stroke – Silver

Toyodhi

 

Boys U-19: 100m Breast Stroke – Gold

Shlok

 

Girls U-17: 200m Breast Stroke – Gold

Tayodhi

 

Boys U-19: 200m Breast Stroke – Silver

Shlok

 

Boys U-19: 200m Breast Stroke – Bronze

Anish

 

Boys U-19: 200m Free Style – Gold

Kathan

 

Girls U-19: 100m Back Stroke – Bronze

Prerana

 

Boys U-19: 100m Back Stroke – Bronze

Moksh

 

Boys U-19: 50m Butterfly Stroke – Silver

Moksh

 

Boys U-19: 50m Butterfly Stroke – Bronze

Anish

 

Boys U-19: 100m Butterfly Stroke – Gold

Anish

 

Boys U-19: 200m Butterfly Stroke – Silver

Moksh

 

 

Archery

Indian Round (U-14 Girls) – Bronze

Shreeyaa Sandeep  Madiwal

 

Indian Round (U-17 Girls)

N Nicole Johnson – Gold

Shambhavi Vikram Magar – Silver

Moksha Ranawat – Bronze

 

Indian Round (U-17 Boys)

Praneet Gautam Kulkarni – Gold

Rujul  Bhushan  Shinde – Silver

Yajat   Sailwal -Bronze

 

Indian Round (U-19 Boys)

Dhruv Vivek Chorghade – Gold

Dev Bankim Bhatt – Bronze

 

Recurve Round (U-14 Girls)

Sharanya Udayan Verma – Gold

 

Recurve Round (U-17 Girls)

Lavanya   Charan – Gold

Arohi Nitin Mundada – Silver

 

Compound Round Under 14 (Boys)

Gurunath Nikhil Khadse – Gold

 

Compound Round Under 17 (Girls)

Ridhima Chavan – Gold

 

Compound Round Under 19 (Girls)

Nandita Rajkumar – Gold

Devanshi Iragavarapu – Silver

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Quick enquiry
close slider